Chińczycy mają smaka na Europę

Posted | Możliwość komentowania Chińczycy mają smaka na Europę została wyłączona

Chińczycy przejmują firmy

Chiny coraz intensywniej inwestują w Europie, a europejski biznes nie do końca wie, jak oceniać chińską ekspansję. Pisze o tym hongkoński dziennik „South China Morning Post”. Chińczycy przejmują wszystko, od fabryk robotów kuchennych po kluby piłkarskie.

chiny

Gazeta zauważa, że z jednej strony chińskie inwestycje to przypływ kapitału do Europy. Z drugiej jednak strony można mieć wrażenie, że Chińczycy wykupują wszystko to, co w Europie najlepsze. Według cytowanego przez dziennik szefa Europejskiej Izby Handlowej w Chinach, Joerga Wuttke, potencjalna lista chińskich zakupów w Europie jest długa.

Tylko w tym roku chińskie firmy zainwestowały już w 110 firm w państwach Unii. Autor artykułu zwraca uwagę, że w Stanach Zjednoczonych istnieje specjalna

instytucja, której zadaniem jest opiniowanie i ewentualne wstrzymanie zagranicznych inwestycji w tym kraju. W przypadku Unii Europejskiej tego typu decyzje leżą w gestii poszczególnych państw. Dziennik zauważa, że wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa były powodem zablokowania planów kilku chińskich inwestycji w USA i Australii.